Fejlesztik a szennyvíztisztító telepet, valamint a csatornahálózatot Gyöngyös térségében
A 2 279 482 781 forint támogatási összegű beruházás a „Gyöngyös és térsége szennyvízelvezetésének és tisztításának fejlesztése” elnevezésű projektnek köszönhetően valósul meg. A Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) keretében történő beruházás Gyöngyös Várost érinti.
A település belső területén elválasztott rendszerű szenny- és csapadékvíz elvezető csatornahálózat üzemel. A projekt keretében megvalósítandó csatornahálózati fejlesztés célja az ivóvízzel ellátott és a szennyvízcsatorna hálózatra rákötött lakosság meglévő arányának javítása, továbbá a meglévő rossz minőségű, az üzembiztonságot befolyásoló csatornaszakasz rekonstrukciója.
A tervezett csatornahálózati fejlesztések, illetve rekonstrukciók Gyöngyös Várost, valamint a városhoz tartozó Mátrafüred települést érintik.
A szennyvízcsatorna hálózat bővítése során elsődleges cél a jelenleg is lakott, de csatornahálózattal el nem látott utcák szennyvízelvezetésének kiépítése.
A Gyöngyös térségi szennyvíztisztító telepen kerül tisztításra Gyöngyös Város, továbbá 7 település (Mátrafüred, Kékestető, Mátraháza, Nagyréde, Gyöngyöshalász, Gyöngyössolymos, Gyöngyösoroszi) szennyvize. A szennyvíztisztító telep feladata a környéki szennyvízelvezető rendszeren elvezetett szennyvizek fogadása, mechanikai és biológiai tisztítása denitrifikálással és vegyszeres foszforeltávolítással kiegészítve, és a tisztított szennyvíz felszíni élővízi befogadóba vezetése.
A projekt a meglévő Gyöngyös városi szennyvíztisztító telep vízvonalát, iszap- és gázkezelését, valamint komposztálási technológiáját egyaránt érinti. A fejlesztés egyrészt a rossz hatásfokú, a kor technikai színvonalának nem megfelelő berendezések új, hatékonyabb berendezésekre cserélését, másrészt a telep meglévő kapacitásainak jobb kihasználását, ilyen módon a tényleges kapacitás növelését, és ezzel egyidejűleg az energetikai és gazdasági hatékonyság javítását célozza.
A projekt hatására a telep képes lesz a telephelyen belül képződő iszapokkal hozzávetőlegesen megegyező mennyiségű idegen telepi (illetve csatornahálózati) iszapok fogadására, kezelésére, valamint az ennek során képződő biogáz kogenerációs hasznosítására.
A projektnek köszönhetően, a javított szennyvízkezelésben részesülő további lakosság 39 883 fő.
Jelenleg a projekt kivitelezési készültsége 70%.
A projektről további információ elérhető: http://gyongyos.hu/szennyviztelep-rekonstrukcio/